teisipäev, detsember 03, 2013

Näin laitat kalakukkoa III: pastinaagiorsoto ehk lihapuderEhhee, jälle on käes Rumba söögitegemisaeg. On üks sihuke söök, mida ma aeg-ajalt teinud olen, mõtlesin, et nüüd võiks ta üles ka tähendada. Päris ugly-foodi alla ta ei lähe, kuna tarvis läheb ühte potti ja ühte vokkpanni, aga peaaegu. Peaks sihukene toekam toit olema.Mul on kodus ka erinevaid aineid ja värkisid ja ma loodan, et see retsept klassiviha ei tekita, kui teistel juhtumisi neid asju ei ole, ärge pahandage, asendage lihtsalt millegi mõistlikuga.

Tarvis läheb:

*wok-panni (ma ei tea, kuidas seda eesti keeles kirjutatakse). Hea oleks, kui pann oleks suur, sinna  peaks ideaalis palju sööki ära mahtuma
*potti. see on sihukene sekundaarne, aga üldiselt ikkagi tarviline asi. Seal sees saab puljongit ja pastinaaki keeta. Hüpoteetiliselt peaks kuidagi ilma ka saama, aga ma tõesti soovitan potti, elu on kohe lihtsam.
*odratangu. See peaks siin siis sihuke põhiline koostisosa olema. Mina panin umbes 300-350 grammi, teie võite panna nii palju, kui teie süda ihaldab. Odratanguga on see lõbus lugu, et see kipub koledasti paisuma ja kui ettenägelikkust vajaka jääb, võib juhtuda, et toit ei mahu enam pannile ära.
*miskisugust hakkliha. Kuna mul puuduvad üldised põhimõtted ja kipun oma olemuselt kompromissialdis olema, siis panin segahakkliha. Kolmsada grammi. Sellest oletan, et ei sea- ega loomaliha ei saa kumbki pahad olla.
*Üks tubli suur porru.
*Pastinaaki, paar tükki. Eks ta sõltub suurusest ka. Mina panin selliseid päris suuri pastinaake poolteist tükki (pool olin varem ära söönud). Ma hüpoteetiliselt oletan, et saab teha asendusi porgandiga, aga pole julenud.
*puljongit või midagi, millest seda valmistada. Minul hakkas teatav aeg tagasi katus sõitma, sest üks sait pakkus kahe hinnaga kolm pakki päikesekuivatatud tomateid ja siis oli ju endastmõistetav, et pean need ostma, muidu suren. (vt. ka märkust klassiviha kohta) Tulemusena on mul rohkem soolaseid päikesekuivatatud tomateid kui üks hing ära süüa jaksab. Plusspoolena on nendest tore ja hea puljongit teha. Tehke natuke rohkem kui liiter puljongit.
*võid. Või on tore asi.
*valget veini. Vaata kommentaari klassiviha kohta. Ma saan aru, et te võib-olla ei taha raisata veini toidu peale, aga ma tõemeeli ei oska teid aidata. Spoilerina ütlen, et veini eesmärk on sihukest hapukust anda, kui  te mõtlete välja, mis sarnasel moel hapusust annab, andke aga minna.
*soola, pipart, sojakastet, jms. Maitseks. Eks te ise tea oma maitseid.
*kannatlikkust. Siin peab päris jupp aega järjest pliidi taga olema, muidu kõrbevad asjad põhja.


Räägitakse, et õige kokk on enne retsepti kirjapanekut selle kõik variatsioonid läbi katsetanud, teab, kui  palju soola panna, miks peab kasutama just seda köögivilja just siin kohas, mis on täpsed ainete vahekorrad jne. Paraku pole mina kokk. Õnneks ma eeldan, et kõik minu neli lugejat (huvitav, kes see neljas on?) on minust paremad kokad ja oskavad seal, kus tarvis, õige asja õigega asendada.

Niisiis.
Kõigepealt lugege see retsept läbi, et üllatusi ei tuleks.


Pange puljong keema-tulele, puljongi sisse pange pastinaagid keema. Lootust on, et protsessi lõpuks on pastinaagid pehmed ja puljongil endal on ka mingi pastinaagi kõrvalmaitse. Tükeldada pastinaake võib ja on arvatavasti isegi mõistlik, läheb kiiremini. Mis koorimisse puutub, siis seda on lihtsam teha siis, kui pastinaagid on juba keenud.  Koorimisega on sihukene kahetine värk - kas pastinaagikoored lõpp-produktis meeldivad või mitte. Tekstuuri ja tervise küsimus, kuigi ma ei tea, kas pastinaagikoored on kasulikud.
Mina panin peotäie kuivi päikesekuivatud soolaseid tomateid vette, et puljongit saada, eks teie tehke seda nii, kuidas endale meeldib. Igatahes peaks siinkohal tulema väikene paus, et puljong saaks mekki juurde.
Teisel ahjuplaadil avage samuti keskmine tuli, asetage sellele vokkpann, mille põhja pange ebatervislik kogus võid. (umbes 30 grammi? ma koguseid ei tea.) Kiiresti hakkige viiludeks ära pestud porru, jupid pange pannile, segage teda aeg-ajalt, laske pehmeneda ja puha. Pange tsipa soola ehk ka?
Siis pange pannile hakkliha, segage tema ka ära, ärge väga pruunistage, jätke talle tema mahlakus. Pipart-soola võib panna. Mul endal on ebameeldiv komme lisada hakkliha kuumtöötlemisel sellele veidike sojakastet - niisutab ja soolatab korraga.  Keerake tuli madalaks
Nüüd on hetk, kus hakkab kannatlikkust tarvis minema. Lisage panni odratang ja kohe kulbiga peale kulbitäis puljongit või tubli kogus valget veini. Tang imeb selle üsnagi kiiresti endasse. Segage hoolega, et midagi põhja ei kõrbeks ja lisage vedelikku.
Lühidalt, kui te olete kunagi risottot valmistanud, siis järgnev osa peaks tuttav tulema. Põhimõte on selles, et asju ei lasta keema, vaid lisatakse vedelikku, see masseeritakse kulbi või muu abivahendiga riisi/odra sisse, konsistents peaks jääma sihukese lahjema pudru oma ja põhja ei tohiks midagi kõrbeda. Vein ja puljong lähevad nüüd jupphaaval orsoto sisse, segate. Vahepeal kougite pastinaagi puljongi seest välja, kui tahate, koorite ära, kui ei taha, ei koori, lõikate väiksemateks juppideks, ja panete ka orsoto sisse. Kui puljongi sees on muid pudulojuseid, võib need ka sisse panna.
Võib-olla tuleb teil puljongist ja veinist puudus. Siis võib vett ka lisada, kuni konsistents õige saab. Kunas saab konsistents õige? - maitske ja proovige, mis paras tundub. Eks teie tea.

PS: Mis puutub eelmiste postituste postskriptumitesse, siis minu süda on tõepoolest nagu Emajõgi - kui terve eelmine nädal sai nägusa pillimehe pärast norutatud, siis täna on juba üsnagi savi.

Kommentaare ei ole: